Novinky: Zápis SB: Klik.. :)

Chraňte své kočky - sezóna klíšťat začala.

15. září 2009 v 19:08 |  Články ztáhnuté z internetu
Jaro přichází k radosti většiny z nás stále dříve. Kromě vyšších teplot a sluníčka, které lákají k vycházkám do přírody, s sebou však přináší také nepříjemné suvenýry z těchto výletů v podobě klíšťat. Tito cizopasníci, kteří mohou přenášet závažné choroby, ohrožují nejen nás, ale také naše čtyřnohé mazlíčky. Moderní přípravky dnes naštěstí pomáhají majitelům poměrně snadno a účinně chránit jejich zvířecí společníky proti zevním parazitům. Vyzkoušet můžete například veterinární přípravky FRONTLINE®, které účinnou látku nabízejí ve formě spreje nebo pipety pro snazší aplikaci.
Klíšťata patří k nejznámějším krev sajícím členovcům. Ke svému vývoji a reprodukci potřebuje u nás nejběžnější druh klíště obecné hned tři hostitele. V první fázi vývoje se z vajíčka líhne larva, která se po prvním nasátí mění v nymfu a po druhém v imago neboli dospělce. K reprodukci je potřeba nasát krev ještě třetího hostitele. Na hostitele, jimiž jsou zpravidla divoká zvířata, ptáci, ale také domácí zvířata a člověk, klíšťata číhají především ve vzrostlé trávě. Zatímco člověka při pohybu ve volné přírodě, parcích či zahradách do jisté míry ochrání vhodně zvolené oblečení, psi i kočky jsou vystaveni přímému kontaktu s porostem vegetace. Navíc díky své zvídavosti a vrozeným loveckým pudům prolézají nejrůznější křoviny a zákoutí, kde je riziko zaklíštění značné.
Klíšťata zpravidla u napadeného zvířete vyvolávají lokální reakci, případně absces v místě uchycení, potenciálně mohou také přenášet původce závažných infekčních chorob včetně lymské boreliózy. Ze zdánlivé maličkosti se tak může vyvinout onemocnění, postihující rozličné orgánové systémy, u psů především klouby, respektive pohybový aparát. K ochraně vaše domácího mazlíčka přispívají antiparazitární přípravky, které se doporučují používat v průběhu celého roku (kdy chrání mimo jiné proti blechám) nebo alespoň v období nejvyššího výskytu klíšťat, tedy přibližně od začátku března do konce září.
Vedle šamponů a speciálních obojků, které původně patřily mezi patrně nejznámější způsob ochrany domácích zvířat před klíšťaty, jsou v současné době v nabídce spreje a stále oblíbenější pipety Spot On. Výhodou spreje je přímé nanášení přípravku na celé tělo, nevýhodou naopak je, že především u velkých a dlouhosrstých plemen může ošetření trvat poměrně dlouho. Aplikace představuje pro některá zvířata stresovou situaci a navíc je po ní zvíře vlhké, takže je před zaschnutím přípravku nutné zajistit zamezení kontaktu zvířete především s malými dětmi Je rovněž nezbytné zabránit psovi v následném olizování se a současně ho ochránit před prochlazením až do zaschnutí povrchu těla.
Podstatně jednodušší je aplikace již zmiňovaných pipet. "Psovi nebo kočce totiž stačí rozhrnout srst v oblasti kohoutku, tedy mezi lopatkami, a nakapat obsah pipety přímo na kůži. Látka se následně plynule rozprostře po celém povrchu těla a přitom nezanechává stopy na srsti," říká MVDr. Michal Gojda ze společnosti MEVET. Možnost kontaktu ošetřujícího člověka s aplikovanou látkou je při tomto způsobu nanášení minimální. Obecně vykazuje Frontline vysoký stupeň bezpečnosti jak pro zvíře, tak pro majitele a jeho rodinu žijící s ním společně v domácnosti a přicházející s ním do každodenního styku.
Přípravek Frontline hubí parazity při jejich kontaktu s ošetřenou srstí nebo kůží. Po nanesení je účinná látka prostřednictvím kožního mazu transportována po celém povrchu kůže a proniká do kožních struktur, konkrétně do chlupových váčků a mazových žlázek, odkud je zpětně postupně uvolňována na povrch kůže. Do krve, resp. do vnitřního prostředí organismu, však prakticky neproniká, takže nezatěžuje organismus ošetřeného zvířete. Má také mimořádně nízkou rozpustnost ve vodě, což znamená minimální ztráty obsažené účinné látky fipronilu například při koupání či zmoknutí. Pes je tak proti klíšťatům chráněn přibližně 1 měsíc (kočka 3-4 týdny) po ošetření. Přípravky navíc pomohou v boji proti dalším zevním parazitům, především blechám. Vzhledem k tomu, že k usmrcení těchto parazitů dochází při použití Frontlinu velmi rychle, tedy ještě před zahájením jejich reprodukce, je přípravek schopen při pravidelně opakované aplikaci v intervalech 2 měsíců eliminovat postupně bleší populaci i v podmínkách poměrně silně zamořeného prostředí domácnosti.
FRONTLINE Spray (v balení 100 ml a 250 ml) lze zakoupit v obchodech s chovatelskými potřebami, FRONTLINE Spot On je k dostání u veterinárního lékaře (ten je oprávněn prodávat přípravek po jednotlivých pipetách) a od začátku roku 2007 je i volně prodejný v lékárnách. Ceny za jedno balení (obsahuje 3 pipety, tedy 3 dávky) se orientačně pohybují mezi 400-900 Kč podle velikosti, resp. váhy zvířete (balení jsou pro 4 hmotnostní kategorie psů a samostatné balení pro kočky).
O společnosti :
Společnost MEVET byla založena koncem roku 2002. Od té doby působí v oblasti obchodu, distribuce a marketingu veterinárních léčivých přípravků, veterinárních diagnostik a suchých krmiv pro psy a kočky v České a Slovenské republice. MEVET v prvé řadě zastupuje a reprezentuje v ČR a SR zájmy jedné z nejvýznamnějších světových veterinárních farmaceutických firem - společnosti MERIAL Ltd., výrobce produktů FRONTLINE®. Sortiment veterinárních přípravků společnosti MERIAL Ltd. zahrnuje vakcíny a veterinární léčiva pro široký sortiment jak společenských, tak hospodářských zvířat. Odborní pracovníci společnosti MEVET se zabývají nejen marketingovou činností, ale poskytují také profesionální veřejnosti odborné informace a servis související s používáním distribuovaných přípravků. Cílem společnosti je ochrana zdraví a welfare zvířat, ať už hospodářských nebo společenských, a zajištění této ochrany (preventivní nebo léčebné).
http://zs.sudice.indos.cz/P%C5%99%C3%ADroda--SRT/P%C5%99%C3%ADroda-i/R%C5%AFzn%C3%A9/Nov%C3%A1k/Nov%C3%A1k%20v%C5%A1e/Ko%C4%8Dka%20dom%C3%A1c%C3%AD-%20Felis%20cattus.jpg

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama